Termál & Fürdő

Termálfürdőzés várandósan?

Nagy a káosz, mert egyesek szerint tilos, mások szerint szabad. Összegyűjtöttük a tudnivalókat. 

Azok a kismamák, akik szeretnék megtudni, hogy mehetnek-e termálfürdőbe, nincsenek könnyű helyzetben. Amennyiben megpróbálnak a kérdéskörről tájékozódni, akkor egymásnak homlokegyenest ellentmondó nyilatkozatokat találhatnak. Az egyik nőgyógyász szerint mehetnek, más nőgyógyászok szerint kifejezetten ellenjavallt. A fórumokban, blogokban is nagyjából 50-50 százalék, a “lehet” és a “nem lehet” aránya. Nehéz így okosnak lenni.  

Az erről szóló írásokat megnézve az adhat támpontot, hogy sok esetben definíciós problémát okoz maga a “termálfürdő” kifejezés. Sokan, akik szerint ellenjavallt a várandós nőknek a fürdők látogatása, a termálvizet a nagyon meleg, gőzölgő vizű medencékkel azonosítják, amelyekben kókadozó német nyugdíjasok ücsörögnek.  S való igaz, a túlzottan magas, akár 40 fokos, vagy afeletti fürdők – a méhösszehúzó hatásuk miatt – nem kifejezetten előnyösek. Ebből következően a nagyon magas ásványi anyag tartalmú, magas hőmérsékletű vízzel töltött ülőmedencéket valóban nem árt kerülni. Ugyanakkor a termálfürdők jelentős részében hűvösebb és lágyabb vizű, – sok esetben csapvízzel kevert – medencék is találhatók.

Kifejezetten azok számára, akik nem valamilyen betegséget akarnak kezelni a gyógyvízben üldögélve, hanem akár úszni is szeretnének. Tehát a 33-34 fokos, vagy hűvösebb vízzel töltött medencék – amennyiben a nőgyógyász szerint nincsen valamilyen egyéb ellenjavallat  – már használhatók állapotosan is.  

Fertőzésveszély? Ellenérvként fel szokott merülni a fertőzésveszély. Ebből a szempontból megint csak külön kell választani a gyógyvizes, és a gyógyvíz minősítéssel nem rendelkező, termálvizes medencéket.

A gyógyvizeket általában nem fertőtlenítik, a víz tisztaságát a folyamatos utántöltéssel igyekeznek fenntartani. A “sima” meleg vizes medencék vizét viszont klórozzák, vagy ezzel egyenértékű alternatív módszerrel fertőtlenítik, így ezekben a fertőzésveszély nem jelentős. Aki mégis nagyon tart a fertőzéstől az biztos, ami biztos alapon keressen kevésbé zsúfolt medencét, vagy főszezonban nem annyira frekventált időpontban  – kora reggel – menjen a fürdőbe.  

Akkor most hova mehetek? Ökölszabályként elmondható, hogy a nagy, neves fürdőhelyeken általában lehet találni hűvösebb vízzel feltöltött medencéket. Sok nagy termálfürdőben fürdőorvos is rendel, dilemma esetén hozzá is lehet fordulni. A teljesség igénye nélkül Bükfürdő, Zalakaros, Sárvár termálfürdői nyugodtan ajánlhatók.

Amennyiben nem akarsz lemaradni a fürdős hírekről, információkról, akkor ide kattintva találod a Facebook oldalunkat!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!