Aki volt már kénes vizű fürdőhelyen annak biztosan rémlik az ilyen vizek jellegzetes szaga, amit rendszerint a fürdőtől távolabb is érezni. A hazai gyógyfürdők közül kénes víz található Balfon, Harkányban, Mezőkövesden, Zalakaroson, de enyhén kénes vízben fürödhetünk Hévízen is. Ezen felül a parádi Csevice forrás vize is kénes, amit ivókúrához ajánlanak, s palackozva is forgalomba hozzák.
A fürdőkúrák során a kén nem csak a bőrön, hanem belélegezve a tüdőn keresztül is hatékonyan fel tud szívódni. A kénes vizeknek külsőleg gyulladás-, fájdalom- és vérnyomáscsökkentő hatásuk van, néhány bőrbetegség esetén is hatékonyak (például a pikkelysömörnél). Mozgásszervi betegségeknél azért előnyös a hatása, mert a kénnek fontos szerepe van a porcszövetek újraképződésében, de a kén egészséges embereknél is csökkenti a szellemi és fizikai fáradtságot.
Ezek ráadásul nem mendemondák, hiszen mindezt orvosi vizsgálatok is igazolták. Néhány évvel ezelőtt Harkányban végeztek egy kutatást ezzel kapcsolatban. A nőgyógyászati problémákkal küszködő betegeket két csoportra osztották: egyik részük harkányi kénes gyógyvizes, a másik részük pedig meleg tengeri sós vizes kezelést kapott. A betegeket közvetlenül a fürdőkúra után és három hónappal később is megvizsgálták.
Az eredmények azt mutatták, hogy mindkét alkalommal a kénes vízzel kezelt betegek egyértelmű javulást mutattak a sós vízzel kezelt társaikhoz képest. Jobbak lettek az eredményeik az endometriosisban, a krónikus kismedencei gyulladásban szenvedő betegeknek, de kedvezőek voltak a meddőséggel kezeltek tapasztalatai is. Utóbbiaknál ez azt jelentette, hogy 28 vizsgált páciensből 12-en teherbe estek.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: