A gyógyvizekben található kén a bőrön és a tüdőn át felszívódva jut be a szervezetbe és így fejti ki a kedvező hatását. Összegyűjtöttük, hogy milyen betegségek kezelése során lehet hatékony a kénes gyógyvíz.
A hazai gyógyvizek esetében az egyik legismertebb összetevőnek valószínűleg a kén számít. Már csak azért is, mert a kénes vizek könnyen és messziről felismerhetők a jellegzetes szagukról. Kifejezetten magas a kéntartalma a harkányi és a mezőkövesdi gyógyvíznek, de a kénes vizű a balfi, a hévízi és a zalakarosi gyógyfürdő is.
Az orvosi vizsgálatok szerint a fürdőkúrák során a kén alapvetően kétféleképpen jut be a szervezetbe. Egyrészt a bőrön át felszívódva, másrészt belélegezve a tüdőn keresztül. Sőt, van egy harmadik formája is a kén szervezetbe jutásának, ugyanis az emésztőrendszeren keresztül is jól hasznosul , így ivókúra formájában történő használata is ismert. Elég csak a parádi kénes gyógyvízre gondolni, amit savtúltengéssel járó gyomor- és bélrendszeri panaszok, puffadás esetén már régóta alkalmaznak, de a hurutos légzőszervi betegségeknél érvényesül a nyákoldó hatása is.
A kén a fürdőkúrák során a bőrön át felszívódva csökkenti a vérnyomást és a gyulladásokat, de a porcszövetbe is beépül. Ennek megfelelően nagyon hatékonyak a kénes vizek a reumás mozgásszervi betegségek, a kopásos ízületi panaszok, a nőgyógyászati gyulladások kezelése során. Belélegezve a kén értágító hatású, javítja a szív vérellátását. A kénes vízben történő fürdés nem csak betegeknek javasolható, ugyanis a tapasztalatok szerint egészséges emberek esetében is segít csökkenteni a fizikai és a szellemi fáradtságot.
Sajnos Magyarországon nagyon sokan küszködnek a pikkelysömör kellemetlen tüneteivel (becslések szerint 150-200 ezren érintettek a betegségben). Sokuk számára hoz tünetmentes időszakot egy-egy harkányi fürdőkúra. A harkányi gyógyvízzel kapcsolatban már több kutatást is végeztek, ugyanis a betegség kezelésének hatékonyságát jelentősen javíthatná, ha világos lenne, hogy a gyógyvíz miként enyhíti a bőrbetegség tüneteit.
Korábban azt gondolták, hogy a gyógyvíz – s azon belül is a kén-hidrogén – a bőr hámsejtjeire hat, így csökkenti a psoriasisos panaszokat. Egy kutatás azonban rámutatott arra, hogy ennél bonyolultabb hatásmechanizmusról van szó. A kén-hidrogén ugyanis nem (csak) közvetlenül a bőrre hat, hanem felszívódva az immunrendszer működését befolyásolja a kedvező irányba.
+ 1 tipp: van egy zárt Facebook csoportunk, ahol a termálfürdők programjait és akciót gyűjtjük össze. Amennyiben szeretnél csatlakozni, azt ide kattintva teheted meg.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: