A jódhiány megszüntetése és megelőzése, valamint gyulladásos betegségek kezelése során lehet fontos szerepe a jódos termálvizeknek.
A hazánkban található termálvizek közül többnek is jelentős a jódtartalma. A jóddal a hétköznapok során leginkább sebfertőtlenítő szerként találkozhatunk, illetve a pajzsmiriggyel kapcsolatos betegségeknél hallhatunk róla. Utóbbihoz kapcsolódik, hogy a magas jódtartalmú gyógyvizek segíthetik a jódhiány leküzdését, viszont pajzsmirigy-túlműködés, vagy jódallergia esetén kerülni kell ezeket a vizeket.
A jódtartalmú termálvizekben való fürdés során a jód egyrészt a bőrön, másrészt belélegezve, a légutakon keresztül jut be a szervezetbe. Két legfontosabb hatása, hogy csökkenti a gyulladást, illetve javítja a vérkeringést. Ennek megfelelően az ízületek és a belső szervek gyulladásos betegségei esetén érdemes alkalmazni. A magas jódtartalmú vizeknek egyébként az esetek többségében a brómtartalma is jelentős, a bróm pedig stresszoldó, idegnyugtató hatásáról ismert. A jódos gyógyvizeket ivókúra formájában golyva és a jódhiányhoz kapcsolódó tünetek (például fáradékonyság, a fizikai és szellemi teljesítőképesség csökkenése) esetén szokták javasolni.
Néhány hazai gyógyvíz jodid-ion tartalma (mg/liter) Sóshartyáni víz (csak ivókúrához) – 100 Hajdúszoboszlói gyógyvíz – 5,5 Igali gyógyvíz – 3,25 Debreceni gyógyvíz (Aquaticum Fürdő) – 2,0 Berekfürdői termálvíz – 1,63 Bükfürdői gyógyvíz – 1,26 Nyíregyháza-Sóstói gyógyvíz – 0,92 Cserkeszőlői gyógyvíz – 0,61 Sokáig egyébként Budapesten is működött egy jódos vizű fürdő, méghozzá Pesterzsébeten. A nagy múltra visszatekintő fürdő az épületek leromlott állaga miatt már évek óta zárva tart. Jelenleg így néz ki:
+ 1 tipp: van egy zárt Facebook csoportunk, ahol a termálfürdők programjait és akciót gyűjtjük össze. Amennyiben szeretnél csatlakozni, azt ide kattintva teheted meg.