Termál & Fürdő

5 meglepő tény Hajdúszoboszló múltjáról

Tavaly volt 90 éve, hogy kijelölték Hajdúszoboszló határában azt a területet, ahol egy évvel később termálvizet találtak. A meleg víz teljesen megváltoztatta a város életét.

1. A múlt század elején még egy kifejezetten lepukkant hely volt Hajdúszoboszló. Még az akkori mércével is. Ahogy egy régebbi útikönyvben fogalmaznak: “az első világháború után Hajdúszoboszló elmaradott, sáros-poros kis mezővárosnak számított”. Aztán jött 1924…

Hajdúszoboszló üdülőhely2. A világháború után szénhidrogén-kutatási projekt kezdődött az országban. Fontos lett volna ugyanis minél több kőolaj- és földgázmező feltárása. Ennek az időszaknak az egyik meghatározó szereplője volt Pávai-Vajna Ferenc geológus. 1924 nyarán ő jelölte ki Hajdúszoboszló határában azt a területet, ahol szénhidrogént sejtett a mélyben. 1925-ben pedig ezer méter mélyről – földgáz kíséretében – 73 Celsius-fokos termálvíz tört fel a kútból.

Hajdúszoboszló üdülőhely3. Sok településen, ahol hasonló módon bukkantak termálvízre, ezután évekig tartó pangás következett. Hajdúszoboszlón viszont alapvetően gyorsan pörögtek az események, 1927-ben megnyílt az első fövenyfürdő, amit fokozatosan fejlesztettek korszerű fürdőhellyé.

Hajdúszoboszló üdülőhely4. A Délmagyarország napilap archívumában talált cikk szerint 1939-re már olyan menőnek számított az egykori “sáros-poros kis mezőváros”, hogy irigyeik is lettek. Legalábbis erre utal, hogy a szegedi napilap felelős szerkesztője érezhető féltékenységgel írt Szoboszlóról:

Külön szakaszt illik szentelni Magyarország legnagyobb hullámfürdőjének; mérete 50×25 és mindössze 48 000 pengőbe került mindenestül. Nem lehetne ilyet Szegeden is csinálni? Bizony lehetne. Durva kalkuláció szerint csupán az kell hozzá, hogy két esztendő 100-100 fürdőnapján naponta 500 ember fizesse meg az 50 filléres jegyárat.”

Hajdúszoboszló üdülőhely

5. A második világháború utáni időszak  – érthető módon – némi stagnálást hozott Hajdúszoboszló életében is. 1960-tól kezdődően kapott új lendületet a fürdőhely fejlődése. Megnyílt a Béke szálló, a város üdülőnegyedét és a fürdőt gyógyhellyé nyilvánították. Akkori áron százmillió forintos, tehát hatalmas fejlesztések kezdődtek a fürdőben, így a hajdúszoboszlói lett az ország legnagyobb gyógyfürdője. A lenti fotó már 1976-ban készült.

Hajdúszoboszló üdülőhelyFotók: Hajdúszoboszló.hu, Fortepan / Fodor István, Nagy Gyula, Balázs Lajos.

Amennyiben nem akarsz lemaradni a fürdős hírekről, információkról, akkor ide kattintva találod a Facebook oldalunkat!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!