Néhány esetben kifejezetten kerülendő a gyógyfürdőzés. Összegyűjtöttünk olyan betegségeket, amelyeknél sajnos tiltólistára kerül a gyógyfürdők látogatása.
Vancsura Miklós, a Sárvári Gyógy- és Wellnessfürdő igazgatója egy korábban, nekünk adott interjúban arról beszélt, hogy Magyarországon 5-6 millió potenciális fürdőlátogató van. Ezalatt azt a kört értette, akik életkoruknál, egészségi állapotuknál fogva képesek és szeretnének is ellátogatni valamelyik termálfürdőbe, gyógyfürdőbe. Vannak olyan esetek, amikor hiába imád valaki gyógyfürdőbe járni, egy betegség miatt számára állandó, vagy ideiglenes jelleggel nem ajánlott a fürdők felkeresése. Nyilvánvalóan nem ajánlott olyan esetben gyógyfürdőbe menni, amikor valaki az adott víz egyik domináns összetevőjére érzékeny. Tipikusan ilyen lehet a kénallergia, kénérzékenység. Ilyenkor nem biztos, hogy jó döntés egy magas kéntartalmú gyógyvízéről ismert fürdőt felkeresni. Ide sorolható az is, hogy pajzsmirigy-túlműködés esetén sem előnyös egy magas jódtartalmú vízzel rendelkező termálfürdőbe látogatni. Sőt, egyes orvosi vélemények szerint úgy általában kerülendő a gyógyfürdőzés ennél a betegségnél.
Akinek keringési elégtelenséggel járó szívbetegsége van, szintén nem javasolt a meleg vizű medencékben való időzés. Ahogy ellenjavallt a kifejezetten magas, kezeletlen vérnyomás, a gyakori asztmás roham, és inkább azok se menjenek gyógyfürdőbe, akiknek gyakran van epe- vagy vesekőrohamuk. Akkor sem tanácsos fürdőzni, amikor valaki lázas. Erre a közelgő influenzás, megfázásos időszak előtt különösen fontos figyelni, nem jó ötlet tehát fürdőben kezelni egy lázzal is járó felső légúti gyulladást. Fontos megemlíteni a gyulladásos betegségek aktív időszakait – amelyek amúgy gyakran szintén hőemelkedéssel, lázzal járnak – ezen belül is az ízületi gyulladások aktív szakaszait, vagy akár a vastagbélgyulladást.
Ezeknél többet árthat egy meleg vizes fürdőkúra, mint amennyit használ. Nem javasolt termálfürdőbe menni véralvadásgátló-kezelés, azaz Syncumar-terápia alatt. Szívinfarktus és agyvérzés után pedig általában fél évig kerülendő a fürdőzés. A szakirodalom szerint rosszindulatú daganatos megbetegedések esetén sem javasolt a gyógyfürdőzés. (Bár találni orvosi szakvéleményt, ami ezzel ellentétes). Eléggé sokféle véleményt lehet olvasni a várandósság és a fürdőzés kapcsolatáról. Ezzel részletesebben két éve foglalkoztunk itt a blogon.
A lényeg az, hogy nem minden esetben tilos, érdemes odafigyelni a víz hőfokára, magyarán egy várandós nőnek nem túl jó ötlet a fortyogó, 38 Celsius-fokos gyógyvízben ücsörögnie. Jó néhány bőrbetegség, bőrsérülés is tiltólistára teheti a fürdőlátogatást. Nyilván egy gennyes seb, nyílt seb, friss műtéti seb tartozik ebbe a körbe. Szintén nyilvánvaló, hogy fertőző betegség, vagy inkontinencia esetén sem jó választás a közös fürdőzés. Akinek egyébként dilemmát jelent, hogy a betegsége esetén mehet-e fürdőbe, annak érdemes megkérdeznie erről egy, az adott területet ismerős szakorvost. Tehát nem is annyira a háziorvoshoz, hanem inkább egy szakorvoshoz, ideális esetben valamelyik fürdőben rendelő szakorvoshoz érdemes fordulni.
Orbáncos volt a lábam,és ezek után lehet e fürödni?Évek óta Sárvárra szoktunk járni.
Rákérdezünk erre egy szakembernél és írunk a témáról egy cikket.
Petefészek rákom van, mennyi időt tölthetek a Sárvári gyógyvízbe ami még nem káros?