-
Már a római időkben is pezsgő fürdőélet volt ezen a területen.
-
Komárom-Esztergom megyében található a legújabb hazai gyógyhely.
A gyógyhely elnevezés nem szinonimája a gyógyfürdőnek, bár általában azokhoz kapcsolódik. A definíciója szerint a gyógyhelyeken valamilyen természetes gyógytényező érhető el. Ez lehet a gyógyvíz, sőt többnyire az, vagy akár klimatikus gyógytényező. Például a “nem gyógyfürdős” gyógyhelyek közé tartozik a Kékestető, vagy éppen Mátraderecske, ahol úgynevezett gyógygáz feltörés található. A gyógyhely cím megszerzése nem puszta formalitás, egy elég komoly vizsgálat után ítélik oda a titulust. Ennek során vizsgálják az intézményi feltételeket, az adott hely infrastruktúráját, a zajszintet, a levegőtisztaságot és még számos egyéb tényezőt.
A napokban egy újabb településrész kapott gyógyhely címet az ÁNTSZ-től. Ez pedig Komárom, azon belül is a Brigetio Gyógyfürdő és környéke. A Komárom Híradó értesülése szerint a városvezetés még az elmúlt év során döntött arról, hogy elindítják a gyógyhellyé nyilvánítás folyamatát. „Azért is fontos, hogy megszerezte a terület a gyógyhely minősítést, hiszen ennek köszönhetően Komárom hatékonyabban érvényesülhet az egészségturizmus piacán. A minősítéssel olyan pályázati forrásokhoz juthat a város, amelyből számos környezetépítő és -szépítő fejlesztés valósulhat meg” – nyilatkozta Molnár Attila, a település polgármestere. Komáromban még 1965-ben egy ivóvizes kút fúrása közben bukkantak termálvízre. A víz hatékonyságát jól jellemzi, hogy két évvel később már a gyógyvíz minősítést is megszerezték. Gerinc- és ízületi betegségek, baleseti és idegsebészeti műtétek rehabilitációja során, gyulladásos mozgásszervi betegségeknél, egyes bőrbetegségeknél és nőgyógyászati problémáknál is hatásos lehet a komáromi gyógyvíz. Ivókúraként viszont nem alkalmazható.
A fürdő néhány évvel ezelőtt vette fel a Brigetio nevet (amit brigéciónak kell ejteni), ezzel a terület római kori elnevezésére utalnak. Egyébként a régészeti leletek szerint már akkor is virágzó fürdőélet volt ezen a környéken. Annyiból pedig praktikus is volt a névváltás, hogy így nem lehet összekeverni a fürdőt a határ szlovákiai oldalán működő komáromi termálfürdővel.
A Brigetio Gyógyfürdő és környéke – ha nem tévedünk akkor – a 35. hazai gyógyhelynek számít. A bizonytalanságunk onnan ered, hogy az ÁNTSZ oldalán kicsit le vannak maradva a hazai gyógyhelyek összesítésével. Náluk a 32. Mátraderecske a legújabb gyógyhely. Viszont azóta Dombóvár-Gunarasfürdő és Demjén is megkapta ezt a címet.
+1 tipp: van egy zárt Facebook csoportunk, ahol a termálfürdők akcióit és programjait gyűjtjük össze. Amennyiben szeretne csatlakozni, azt ide kattintva teheti meg.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: