Kénes vizű budapesti gyógyfürdő, ami már 16 éve zárva van

A héten egy MTI hír alapján végigszaladt a sajtón, hogy jövőre megnyithat a budapesti Rác fürdő. Ez örömteli esemény lenne, hiszen 16 évvel ezelőtt zárták be. Nem akarjuk lelombozni senkinek a lelkesedését, de azért azt érdemes tudni, hogy nagyjából olyan félévente felmerül a Rác fürdő megnyitásának a híre. Azaz sajnos a termálfürdő nyitásával kapcsolatos híreket érdemes fenntartásokkal kezelni. Az olykor Rác, néha pedig Rácz néven emlegetett fürdő a XV. században épült, a nevét a Tabánban élő rácok után kapta, de egy időben Tabáni hévízfürdőnek és Kis fürdőnek is hívták. A fürdőépület a második világháborúban jelentősen megrongálódott. Ezután úgy ahogy helyrepofozták, de a komolyabb felújítására csak a 60-as években került sor. Emiatt egyébként 1963 és 1965 között zárva is volt a termálfürdő.

A Rác/Rácz amúgy a jellegzetes szagú kénes gyógyvizéről volt ismert. Viszont lassan erre már csak az idősebbek emlékezhetnek, ugyanis felújítás miatt 2002-ben bezárták a létesítményt.

Később kiderült, hogy nem is csak szimpla fürdőfelújításról van szó, hiszen a régi egységek rekonstrukciója mellett kibővítik a fürdőt és még hozzátoldanak egy 67 szobás szállodai szárnyat is. Ez jól hangzott, de sokáig nem nagyon haladtak vele, s végül csak 2005-ben kezdődött el maga az építkezés. A sorozatos csúszásokkal tarkított – 7,5 milliárd forintba kerülő – munkálatok végül 2010-ig tartottak.

Akkor elvileg meg is lehetett volna nyitni a hangzatos “Rácz Hotel & Thermal Spa” nevű létesítményt, azonban az építtető anyagi nehézségei keresztülhúzták a terveket. Végül a hitelezők és a tulajdonosok közötti nézeteltérésekből olyan szövevényes ügy keletkezett, ami hosszú évekre ellehetetlenítette a fürdő megnyitását.

Pedig a Rác fürdőt tényleg szépen felújították. Érdemes megnézni ezt a videót: 2010 óta rengeteg verziót hallottunk arról, hogy miként nyithatna meg a fürdő. Ezek közé tartozott, hogy eladják, csak hát a szövevényes tulajdonosi szerkezet miatt nem volt túl vonzó vétel, pedig egy időben kínai befektetők is érdeklődtek az épület iránt. Aztán felmerült az is, hogy egy szállodaüzemeltetőnek bérbe adják a hotelt, hiszen egy működő létesítményt könnyebb értékesíteni, de ebből sem lett semmi. Lehetett arról is hallani, hogy csak a fürdőrészt nyitnák meg, de nem nyitották meg. Mindenesetre zárva tartva is viszi a pénzt a hotel-fürdő, korábbi hírek szerint havi 2 millió forintba kerül az őrzése. Ettől függetlenül azért az utóbbi években a fémtolvajok is rájártak az épületre, nem kis károkat okozva. Sőt, a lassan egy évtizede zárva tartó fürdőben az állagromlás is elindult. Emiatt már 3-4 éve is több százmillió forintra taksálták csak annak a költségét, hogy meg lehessen nyitni a 2010-re elkészült, de egyetlen napot sem üzemelő szállodát és fürdőt.

Nos, ez a pár százmillió forint mostanra 2,5 milliárd forintra nőtt.

A legújabb verzió szerint ugyanis a fővárosi tulajdonban lévő Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. a fürdőre 1,5 milliárd, a hotelre 1 milliárd forintot költene, hogy jövőre meg lehessen nyitni. Mindenesetre hamarosan eldől, hogy lesz-e ebből valami.

+1 tipp: van egy zárt Facebook csoportunk, ahol a termálfürdők akcióit és programjait gyűjtjük össze. Amennyiben szeretne csatlakozni, azt ide kattintva teheti meg.

Címkék: , ,

Amennyiben nem akarsz lemaradni a fürdős hírekről, információkról, akkor ide kattintva találod a Facebook oldalunkat!

Tovább a blogra »