-
Március végére az összes hazai fürdő bezárta a kapuit.
-
A legoptimistább forgatókönyv szerint is csak május végére nyithatnak újra a fürdők.
-
Az is biztos, hogy idén sok termálfürdő zárva marad és a már bejelentett fejlesztések is elmaradhatnak.
A koronavírus-járvány hatalmas csapást mért a hazai fürdőkre (is). A veszélyhelyzet március 12-i bejelentését követően egymás után zártak be a hazai fürdők. Ekkor egyébként a bezárásra még hivatalosan semmi nem kötelezte a létesítményeket, de részben a vendégforgalom visszaesése, részben a járvány terjedésétől való félelem miatt március végére a hazai fürdők zömére lakat került. Március 28. óta pedig már akkor sem tarthatnak nyitva, ha akarnának.
Nagy kérdés, hogy mikor nyithatnak vajon ki újra a termálfürdők? Ez sokaknak nemcsak a szabadidős kérdés, hiszen rengetegen gyógyulni jártak a fürdőkbe, illetve fürdőgyógyászati kezeléseket vettek igénybe. A mozgásszervi panaszok pedig otthon ülve nem fognak javulni.
Nehéz megbecsülni, hogy meddig tarthat a jelenlegi helyzet, de kiindulási alapnak jó lehet a Magyar Fürdőszövetség becslése: 2-2,5 hónap. Ez azt jelenti, hogy a legjobb esetben is csak május végi nyitás képzelhető el. Ráadásul ennél azért rosszabb forgatókönyvek is léteznek.
Az is biztos, hogy nem egyik napról a másikra ér véget a veszélyhelyzet, s így a fürdők sem egyszerre fognak megnyitni. Itt nemcsak arról van szó, hogy a leállított fürdők újbóli üzembe helyezése néhány napot is igénybe vehet.
Nagy kérdés ugyanis, hogy meddig tudják a fürdők megtartani az alkalmazottaikat? Mennyire könnyen szoknak vissza az emberek ahhoz, hogy ismét lehet utazni, fürdőbe járni? Egyáltalán mernek-e fürdőbe járni? Sőt, a várható elbocsátások és gazdasági visszaesés miatt lesz-e pénzük erre a lakosoknak?
Az már most benne van a pakliban, hogy ha nyárig újra is indulhatnak a fürdők, akkor sem fog az összes létesítmény kinyitni. Főleg a kisebb fürdők léte és szezonja lehet veszélyben.
A legrosszabb forgatókönyv pedig az lesz, ha a nyárra is átcsúszik – részben, vagy egészben – a veszélyhelyzet. Ehhez azt érdemes tudni, hogy egy nagy kapacitású fedett résszel, de jelentős strandi területtel is rendelkező, egész évben nyitva tartó fürdő (mint például a sárvári fürdő) esetében az éves vendégforgalomnak nagyjából felét (!) a három nyári hónap adja.
Kisebb termálfürdőknél, illetve olyan helyeken, ahol csak szabadtéri medencék vannak, vagy csak kicsi fedett részleg található, a nyári hónapok forgalmi részaránya elérheti, vagy meg is haladhatja a 80 százalékot. Nekik egyszerűen nem lesz érdemes idén kinyitni, ha a nyár kiesik.
Most olyan bizonytalansági tényezőkről ne is beszéljük, hogy mi van abban az esetben, ha nyithatnak ugyan a fürdők, de később ér véget a tanév, ergo a családok nem tudnak még nyaralni menni júniusban, vagy július első felében. Vagy nyithatnak a fürdők, de az országhatár zárva marad és jó darabig még nem lehet külföldi turistákra számítani (bár ez esetben plusz forgalmat hozhatnak azok a magyar vendégek, akik nem tudnak külföldre utazni).
Sok tehát a kérdés, a biztos csak az, hogy katasztrofális év lesz ez a hazai fürdőknek. Még az optimistább verziók szerint is elmaradhatnak már beharangozott fejlesztések (például a budai Király Fürdő felújítása, vagy éppen a Miskolctapolcára tervezett hatalmas fürdőkomplexum). Egyes fürdők pedig tartósan zárva maradhatnak. Az biztos, hogy sokat fogjuk még emlegetni a 2020-as évet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: